Postřehy z pohovorů

Pro ty z vás, kteří se zajímají o možnost práce v zahraničí, a chtějí se dozvědět co nejvíce o systému přijímacího řízení a vedení osobních pohovorů, přinášíme článek od naší spolupracovnice.

26. 6. – 29. 6 . 2002 společnost EuroStaff pořádala na 3. LF UK další pohovory pro uchazeče o práci v Saúdské Arábii. Pohovorů se zúčastnili zástupci personálního managementu Military Hospital v Riyadhu a tady vám nabízíme několik postřehů, které zaznamenala Eva Johnson:

Sestry, které v SA nemocnicích pracují, mají daleko větší kompetence a větší odpovědnost než sestry v Čechách. Agentury mají proto zájem najímat takové sestry, které jsou při pohovoru schopny je přesvědčit, že svou práci znají a umí se naprosto samostatně rozhodovat a především naprosto samostatně konat.

Příkladem může být otázka:

a) na jednotce intenzívní péče vypadla pacientovi s čerstvou tracheostomií kanyla. Co uděláte v této situaci vy osobně?

Odpověď by měla znít:

vypadne-li pacientovi s čerstvou tracheostomií kanyla, je tu nebezpečí, že se pacient udusí, protože otvor do trachey se zpravidla rychle zatáhne a tím je cesta pro přísun vzduchu/kyslíku uzavřena. Proto mám pro tyto případy vedle pacientova lůžka připraven podnos, na kterém jsou pomůcky včetně dilatátoru/spekula, kterým jsem schopna udržet průchodnost tracheostomatu a zajistit tak pacientovi přísun vzduchu/kyslíku do příchodu lékaře. V krajním případě zasunu vypadlou kanylu zpět na původní místo. Případnou následující infekci lze pak zvládnout antibiotiky.

Nepřípustná odpověď:

1) zavolám lékaře a počkám až přijde, aby mi dal pokyny, co mám udělat 2) není přece možné, aby kanyla vypadla

b) u pacienta se na monitoru objeví srdeční komorová fibrilace. Co uděláte v této situaci vy osobně?

Odpověď by měla znít:

fibrilace komor znamená pro pacienta bezprostřední ohrožení života. U lůžek monitorovaných pacientů mám pro tento případ připraven defibrilátor. Obnažím pacientovu hruď, nanesu EKG pastu na elektrody (paddles), nastavím defibrilátor na 240/260/360 Joulů, přiložím elektrody na apex a sternum, zkontroluji, že se nedotýkám ani pacienta ani lůžka a tlačítkem na jedné z elektrod aktivuji výboj. Je-li třeba, opakuji defibrilaci a podle potřeby zahájím kardiopulmonární resuscitaci (CPR).

Nepřípustná odpověď:

zavolám lékaře a počkám až přijde, aby mi dal pokyny, co mám udělat.


Porodní asistentky, které se ucházejí o místo, musí přesvědčit komisi, že jsou schopny naprosto samostatně vést od začátku až do konce normální, nekomplikovaný porod.

Ve věci konkurence sester z jiných zemí by bylo dobře mít na paměti, že sestry rekrutované ze zemí tzv. „třetího světa“, kterými jsou anglicky mluvící bývalé kolonie jako například Filipíny, Malajsie:

a) umí anglicky
b) jsou velmi pracovité
c) během pracovních pobytů nemarodí
d) jsou ochotny pracovat i za méně peněz

Při pohovorech se hodnocení soustřeďuje na tři hlavní oblasti:

  • angličtina
  • odbornost
  • osobnost

 

Eva Johnson

EuroStaff CZ s.r.o.

Plzeňská 140/235
155 00 Praha 515

+420 605 130 576
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © Eurostaff s.r.o. | Informace o zpracování osobních údajů
Webmaster: firmam.cz | log